מבנים לשימור הם אותם מבנים ואתרים בעלי חשיבות היסטורית, אדריכלית או תרבותית. אלו מבנים מרשימים שלרוב מיד בולטים לעין כשונים ומרשימים לעומת יתר הסביבה הבנויה. העיר תל אביב למשל עמוסה בבניינים לשימור יפים ואיכותיים מאוד, החל ממבנים בעלי חשיבות היסטורית לעם ישראל ולמדינה ועד בניינים שהם פנינים אדריכליות בקנה מידה בינלאומי.
ברמה הארצית, המועצה לשימור אתרים אחראית על הכרזת בניינים ואתרים ככאלו שהם לשימור – ובעיר תל אביב, בנוסף למועצה זו, קיימת תכנית השימור של העירייה, אשר מנהלת את הנושא מבחינת הבניינים הרבים שפזורים ברחבי שטחה. ניהול זה מתבטא בעיקר בקביעה אילו מקומות יוגדרו בניינים לשימור ושהציבור או בעלי הנכסים אכן עומדים בסטנדרטים המתאימים לכך.
דגש נרחב על חזית הבניין

בכל הנוגע לשימור מבנים, בתל אביב או בערים אחרות בישראל, ניתן דגש רב על שימור איכותי של חזית הבניין, החלק העיקרי שרואים מהבניין. כאמור, במקרים רבים בניין מוגדר לשימור בגלל אדריכלות יוצאת דופן או מרשימה במיוחד ולכן הוראות השימור מחייבות יזמים ובעלי בניינים אלו לשמור על המראה המקורי של הבניין ובמקרה של שיפוצים והשבחת הנכס, לשפץ את חזיתו בחומרים מתאימים ותוך חידוש המראה המקורי.
הזדמנות נדל"ן משמעותית

כל התחום של בניינים לשימור מהווה שוק איכותי, יוקרתי ומבוקש של נדל"ן – גם למגורים וגם למטרות השקעה. אזורים עירוניים איכותיים (כמו אזור העסקים של תל אביב למשל) שבהם ריכוז גדול של מבנים לשימור אשר מתוחזקים ומשופצים כיאות נהנים מפריחה נדל"נית ומעליית ערך של כלל הנכסים בסביבה.
בניינים לשימור שניתן לשפץ ולחדש למטרת מגורים הם אפשרות אטרקטיבית ביותר
שמציעה מגורים במקום ייחודי ובאווירה מדהימה שאי אפשר לשחזר בבנייה חדשה כיום. עיצוב הדירות בבניינים אלו מיוחד ושונה, תקרות גבוהות במקרים רבים, חדרים רחבים ומראה כללי אלגנטי המשלב בין עתיק לחדש בצורה אידיאלית.

מבחינת בניינים לשימור אי אפשר שלא לציין את בנייני הבאוהאוס המרשימים שבתל אביב, הריכוז הגבוה ביותר של סגנון אלגנטי זה בעולם. רבים מבין המבנים לשימור בעיר הם בסגנון זה ומבחינת השקעות נדל"ן מדובר על השקעה יציבה ובעלת תשואות נאות בהחלט. 

Related Blogs

×
Phone number

(075) 123-7654

Email address

gridvalley@gmail.com

Address info

201 Liverpool Street, Suite 721, London