העיר הלבנה הוא אזור של תל אביב שמאופיין בריכוז צפוף וגבוה מאוד של מבנים הבנויים בסגנון אדריכלות הבאוהאוס, "הסגנון הבינלאומי". מבנים אלו מאופיינים במראה מרשים ביותר מבחינה חיצונית לצד פונקציונליות ומראה מרהיב מבחינה פנימית.

לאחר שנים של הזנחה ואף הריסת רבים מהמבנים המרשימים הללו, עיריית תל אביב, באמצעות רוח גבית של הכרזת אונסק"ו על העיר הלבנה בתל אביב כאזור מורשת תרבותי שיש לשמרו, פועלת בעזרת יזמים ויוזמות לשימור האזור המיוחד הזה על בנייניו המיוחדים.
העיר הלבנה זוכה להכרה ולתשומת לב מיוחדת בקרב יזמי נדל"ן ואנשים המבקשים
להתגורר בבית ייחודי ובעל איכויות שלא ניתן למצוא כיום, חיצונית ופנימית. לכן יזמים רבים ביצעו ומבצעים שיפוצים ושימור מקצועי של מבנים, כך שאזור העיר הלבנה כבר כיום חוזר לגדולתו ולייחודיות המרשימה שלו.

מבחינה נדל"נית טהורה מדובר על אזור מבוקש ואיכותי מאוד, המבנים שעברו שימור ושיפוץ מציעים רמת גימור מעולה עם סגנון בנייה מרהיב, והעיר הלבנה כולה נמצאת בצפון ובמרכז הישנים של תל אביב, בקרבה לאתרי תרבות ולמרכזים עסקיים.
שטחי העיר הלבנה

כאשר מדברים על תל אביב העיר הלבנה, מדובר על אזור נרחב של תל אביב שבו נמצאים כ-4,000 מבני באוהאוס מרשימים, זהו הריכוז הגדול ביותר בעולם של מבנים בסגנון אדריכלי זה וזוהי הסיבה להכרזת העיר הלבנה כאתר מורשת תרבותית. באופן רשמי, ועל פי הגדרת אונסק"ו את האזור כאתר מורשת עולמית, העיר הלבנה כוללת שלושה אזורים סמוכים.
• אזור A: האזור כולל כ-375 מבני באוהאוס לשימור, כולל את שדרות בן גוריון בצפון, שדרות ח"ן במזרח ורובע לב העיר בחלק הדרומי (כיכר דיזינגוף, הבימה ועוד).

• אזור B: אזור של העיר הלבנה שמתרכז בעיקר סביב האזור המקסים של שדרות רוטשילד, כולל כ-240 מבנים לשימור בסגנון באוהאוס.

• אזור C: כל סביבת כיכר ביאליק, כ-50 מבנים בסגנון באוהאוס.
מאפייניה של תל אביב העיר הלבנה

הריכוז הגדול של מבני באוהאוס מרשימים שמהווים כיום פנינת נדל"ן ממדרגה ראשונה –
מקורו בתכנון ייעודי של גורמים בעיר החל מראשית שנות העשרים של המאה ה-20.
התפיסה הייתה הקמת עיר גנים שתכלול שדרות ורחובות מסודרים וגדולים לצד הקפדה
על שטחים ציבוריים רחבים וירוקים. לצד תפיסה תכנונית זו, הגיעו לישראל אדריכלים רבים מאירופה ואלו הושפעו רבות מהסגנון הבינלאומי, במקורו בגרמניה (באוהאוס). כך רבים מהמבנים שהוקמו בעיר העברית הראשונה היו בסגנון זה וטויחו בלבן נקי שיצר מראה מיוחד במינו לכל מרכז העיר.
מאפיינים עיקריים של המבנים בסביבת תל אביב העיר הלבנה הם בנייה פונקציונלית
ומראה חיצוני מיוחד של קווים נקיים ולעיתים מעוגלים הבולטים לטובה בנוף העירוני.
להשלמת התמונה היפה והמיוחדת של סביבה זו נמצא תכנון האזור כולו כעיר גנים.

Related Blogs

×
Phone number

(075) 123-7654

Email address

gridvalley@gmail.com

Address info

201 Liverpool Street, Suite 721, London